Érdekes vetélkedés alakult ki ellenzéki oldalon azért, hogy 2022-ben majd egységesen léphessenek fel a jelenleg regnáló pártszövetséggel szemben. A miniszterelnökjelöltek csatája égi szemszögből is érdekes volt. Ennek a cikknek az a célja, hogy a politikusok karakterének esetleges asztrológiai hátterét is megmutassa az olvasónak. Jó, az előválasztáshoz képest kissé megkésve, de azért így is érdekes lehet.
Karácsony Gergellyel érdemes kezdeni: ő az, aki Ikrek napjeggyel talán a legkönnyebben beilleszthető abba a politikai felállásba, amit az utóbbi két évtizedben eleve két Ikrek napjegyű személy, Orbán Viktor és Gyurcsány Ferenc kettőse fémjelzett (vagy még távolabbra visszanyúlva Horthy Miklós és Kádár János is ezt a csapatot „erősítik”). Nem véletlen, hogy egy olyan levegő elemű jegy, mint az Ikrek ilyen sok magasrangú politikust ad: általában a levegő elem erőssége a gondolkodás, a taktika, amely a földtől való elrugaszkodottságával, az elvek szabados megközelítésével az erkölcsöt is hajlamos háttérbe szorítani. Alkalmazkodó, adott esetben jó köpönyegforgató, emiatt pedig kiváló politikus alapanyag. Ebből is kiemelkedik az Ikrek, aki nem csak a politika, hanem általában a kommunikáció, a közösségnek szóló, közéletet formáló szakmák jegye.
Volt egy Vízöntő jelölt, Dobrev Klára, aki szintén levegős jegyként vérbeli légies eszmékkel kampányolt, ez pedig – különösen a Vízöntő esetén - a humánum, a másik ember tisztelete, az elesettek felemelésének célul tűzése, ami elég jól beilleszthető pártja baloldali narratívájába. Nem független ettől a jelölt neme, ami komoly előnyt jelenthet(ett volna) már csak az újdonság jellege miatt is. Dobrev Kláránál a nőiség és az anyaság párosul egy férfias, elmélkedő természetű jeggyel, karakterének e két eleme vélhetően jól ellensúlyozza, és kiegészíti egymást. Esetleges hátránya lett volna a mögötte álló nagy játékos, a már említett Ikrek Gyurcsány, két levegő elemű jeggyel már garantált a gátlástalan intellektuális taktikázás. A család múltja is lehúzta volna a teljesítményt, de ez már nem égi téma.
Márki-Zay Péter Bikaként a föld elem egyik legfőbb tulajdonságát hozta be a köztudatba, ez pedig a nehézségi erő: kitartás és konokság. Ez önmagában még egyáltalán nem jelenti, hogy az általa képviselt célok valóban az ország lakosai számára kedvezőek, méltányosak, vagy akár jogszerűek lennének. A föld nehezen mozdul, de ha egyszer mégis megindul, onnan elég nehéz megállítani (erről sajtófőnökök sokasága tanúskodhat). A föld erejét a magyar politikában magas szinten nem igazán figyelhetjük meg, mivel az ilyen eleműek a rájuk jellemző kitartást, alázatosságot általában szárnysegédként alkalmazzák, ilyen például Kocsis Máté, Gulyás Gergely. Az ország élére érdekes választás lehet egy föld jegyű ember abból a szempontból, hogy ha szilárd elveket vall, akkor ellene hathat a magyar történelemre jellemző se itt se ott effektusnak, tartást adhat a nemzetnek. Bár a határozott nemzet- és külpolitika a mostani kormányfőnél se számít hiánycikknek – csak találgatás, de Orbán Viktor vélhetően részben a vidéki származása miatt is hordoz némi földies jelleget, arról nem beszélve, hogy május 31.-i születésnapja nem esik olyan messze a Bika jegy végétől, így esetleg még homályosan érvényesülhetnek annak hatásai is (bár aki nem hisz az asztrológiában, az ilyen latolgatásoknál talán már be is zárja az oldalt). Egyébként a Bikának – így Márki Zay Péternek is az árnyoldala a durvaság, annak a kifinomultságnak a hiánya, ami a Levegő elemekben megvan. Ez persze alapvetően csak formai tulajdonság, de rá tudja nyomni a bélyeget a politikus népszerűségére, különösen mivel – ahogy arról szó is volt – a föld elem ritkán ér el vezető szerepet a magyar politikában. Ráadásul valóban jelentősége lehet, ha a gyakorlatban elvakultsággá is változik, a rossz döntések mellett a végsőkig való kitartássá.
Érdemes kitérni az előválasztás első fordulójában kiesett két jelöltre, ugyanis Jakab Péter és Fekete-Győr András is tűz eleműek, és – talán ennek megfelelően – szó szerint elhamvadtak. A tűz a kitöréseivel elég nagy kockázatot vállal, és szemben például a föld elemmel, a hosszútávú küzdelem és a kitartás nem az erőssége. És talán a tűz vehemenciájával nehéz egy olyan összeszedett világképet a választók elé rakni, mely meggyőzi őket arról, hogy érdemes az ország kulcsait évekre a kezükbe adni. Hazudozni se tudnak olyan ügyesen és könnyedén, ahogy például a levegő eleműek teszik ezt, ebből pedig a választók egyszerűen azt szűrik le, hogy nem profi politikusok. A választókról általánosságban elmondható, hogy átverhetőek, és tulajdonképpen igénylik is, hogy át legyenek verve. Ha nincs mézes mázas ígérgetés, sőt akár elhangzik egy „Nem tudom” (meg aztán még 44-szer egyetlen interjú alatt), lehet hogy továbbállnak a következő jelölthöz. Pedig amúgy nem mondható, hogy a magyar néplélektől távol állna a hirtelen felindulás, de talán azért nem választunk ilyen jelölteket, mert a duhajkodás, önmagunk folytonos szétverése egy dolog, de más az országé. Ezzel nem azt akarom mondani, hogy a két tűz elemű ezt tette volna elnökként, de talán nem bizonyították be azt, hogy képesek kellően megfontoltan is cselekedni, és nem csak hevességük van, de van is céljuk, aminek az elérésére ezt fel tudják használni.
Egyébként abban, hogy egy nép milyen karakterű embereket lát szívesen államférfiként, a saját karakterének főszerepe lehet: Amerikában, a szabadság mindenek felett hazájában például 29,9% a levegő eleműek aránya a képviselőházban, és ha csak a liberálisabb demokrata pártiakat nézzük, ez az arány már 35% (véletlenszerű eloszlásnál 25%-nak kellene lennie). Ott mindkét oldalon nagyon kevés tűz és föld elemű van, talán mivel az ottani választópolgárok nem szeretik az ilyen elemekből áradó szélsőségesebb erőt, mely olyan kemény állásfoglalásokkal járhatna együtt, ami idegen a liberális szellemiségtől (vagy pont az ilyen jegyűeknek nem tetszik a langymeleg liberalizmus, és ezért eleve el se indulnak a választáson). Németországban ellenben a föld eleműeket választják meg hatalmas, 30%-os arányban – végül is ők szeretik mindig elvégezni a munkát, meg a jól bevált rutint követni, ezekben pedig kétségkívül a föld a legjobb (de azért ott is a levegő a második legnépszerűbb).
A magyaroknál érdekes tendencia van, ugyanis itt a baloldalnak 32,9%-ban föld elemű emberei vannak. (a 2006-os és 2010-es Ogy. választásokon szerzett egyéni képviselői mandátumokat vizsgálva). És míg az USA-ban és Németországban a jobboldalon volt mindig több föld elemű, addig Magyarországon azért lehet ez fordítva – és ez már teljesen a feltételezések mezeje – mert a föld egyfajta maradiságot is ad az embernek, és bármennyire furcsa, ebben az esetben a „konzervativizmus” az a szocializmushoz való ragaszkodást jelentheti, hisz a 2000-es években képviselővé vált személyek még a kommunizmusban nőttek fel. Ellenben tűz eleműekből mindössze 20,3%-ot tudhat magáénak. Tehát a baloldalnál felsejlik egy, a haladással szembenálló beállítottság, azonban a fenti számok főleg 2006-ból származnak, így lehet hogy mára már volt változás ebben. Jobboldalon (Fidesz-KDNP egyéni mandátumot szerzett képviselői 2010-14-18-ban) nincs határozott tendencia (föld: 23,1%, levegő: 26,0%, víz: 25,4%, tűz: 25,4%), a többi politikai statisztikához képest ez viszonylag harmonikus, a levegő miatt némi intellektuális beütéssel, a föld elem hiánya pedig a progresszív, előremutató jellegre utal. Tulajdonképpen elmondható, hogy az alkotmányos költségek és hasonló kilengések ellenére is e párt folytatta a legelőremutatóbb politikát a rendszerváltozás után. Orbán Viktor, amellett hogy Ikrek jegyűként tovább folytatja a már megszokott, és e jegyhez illő hintapolitikát, néhány kérdésben azért képes volt határozottan állást foglalni, ez pedig egy olyan vegyítése az erőknek, ami nem egyszer hasznosnak bizonyult.
Szóval asztrológiai szempontból is tanulságos a csatározás, végül is úgy adódott, hogy mindkét oldal elnökjelöltje olyan elemben született, mely az adott oldalon – legalábbis itthon – a legmeghatározóbb. Az egyik oldalon a levegő elemű vezető áll, akit hosszú ideje folytatott tevékenysége és jegyének a magyar politikai vezetésben való elterjedtsége miatt jól ismerünk. Inkább a másik oldalon merülnek fel kérdések. A Bika keményebb és kíméletlenebb jegy, beszűkültebb a gondolatvilága, ezért ha ilyen ember válik egy közösség vezetőjévé, annak van egyfajta mindent vagy semmit jellege, mert mindenképp ki fog állni az igazáért, akár (a közösség számára) jó, akár rossz dologban hisz. De ahhoz, hogy ezt kiderítsük, már nem az eget kell kémlelnünk, hanem a napi politikai híreket.